AWARD RECIPIENTS

National Philanthropy Day is our very special day to say ‘thank you’ and pay tribute to the people and groups who have been at the center of change and social innovation through generosity and volunteerism. Our Outstanding Award Honorees listed here possess the resolve and the humanity to make change happen and the heart and compassion that generates hope. Each year we recognize Distinguished Agency Honorees: people on the front line of service delivery doing amazing work in the day-to-day operations of non-profits. We also present an Outstanding Philanthropic award in the categories of: Youth, Young Adult, Foundation, Service Organization, Corporation, and Individual.

2016 Honorees

Outstanding Award Recipients

2016 – Mrs. Jean Duff
2015
– Mrs. June Duran Stock
2014 – Mr. Bob Johnson
2013 – Mrs. Marion Peake Robotti
2012 – Mr. Perry Flicker
2011 – Mr. Andy Matsui
2010 – Mrs. Nancy and Mr. Bill Doolittle
2009 – Mrs. Margaret (Peggy) Bates
2008 – Mrs. Beverly Hamilton
2007 – Mr. Richard and Mrs. Mary Solari
2006 – Mr. Andy and Mrs. Phyllis D’Arrigo
2005 – Mr. George Couch, III
2004 – Mr. Robert and Mrs. Patricia Chapman
2003 – Mr. Jack and Dr. Peggy Downs Baskin
2002 – Mr. and Mrs. Homer Hayward
2001 – Mr. and Mrs. Edgar Haber
2000 – Mr. and Mrs. Hilton Bielek
1999 – Mr. and Mrs. Lloyd Morain
1998 – Mr. and Mrs. Eugene Harden/Fdn.
1997 – Mr. and Mrs. Williams M. Chapman/Fdn
1996 – Mr. and Mrs. Basil E. Mills
1995 – Mr. and Mrs. Marshall Steel, Jr.

June Duran Stock

June Duran Stock

Bob Johnson

Bob Johnson

2016 – Hayashi Wayland
2015
– Taylor Farms
2014 – Chevron North America Exploration and Production
2013 – Pebble Beach Company Foundation
2012 – Newman’s Own Foundation
2011 – Central Coast Federal Credit Union
2010 – Earthbound Farm
2009 – Fisherman’s Grotto
2008 – KSMS-TV Univision
2007 – Salinas Valley Memorial Hospital
2006 – Fenton and Keller
2005 – Driscoll Strawberries
2004 – Granite Rock
2003 – Mills, Inc.
2002 – The Don Chapin Company
2001 – Slautterback Foundation
2000 – Tanimura and Antle
1997 – Pebble Beach Company
1996 – Household Credit
1995 – Granite Construction Company
1994 – Household Credit

Taylor Farms

Taylor Farms

Chevron North America Exploration and Production

Chevron North America Exploration and Production

2016 – The Jim Tunney Youth Foundation
2015
– The Peggy and Jack Baskin Foundation
2014 – S.T.A.R. Foundation of Monterey County
2013 – William McCaskey Chapman and Adaline Dinsmore Chapman Foundation
2012 – Monterey Peninsula Foundation
2011 – Nancy Buck Ransom Foundation
2010 – Nancy Eccles and Homer M. Hayward Family Foundation
2009 – Robert and Audrey Talbott Foundation
2008 – Community Foundation of Santa Cruz County
2007 – Barnet Segal Charitable Trust
2006 – Borina Foundation
2005 – Dunspaugh-Dalton Foundation
2004 – William McCaskey Chapman and Adaline Dinsmore Chapman Foundation
2003 – Harden Foundation
2002 – Catherine L. and Robert O. McMahon Foundation
2001 – David and Lucille Packard Foundation
1999 – Community Foundation of Monterey County
1998 – Monterey Peninsula Foundation
1993 – Community Foundation of Monterey County
1992 – Harden Foundation

The Peggy and Jack Baskin Foundation

The Peggy and Jack Baskin Foundation

S.T.A.R. Foundation of Monterey County

S.T.A.R. Foundation of Monterey County

2016 – Rotary Club of Carmel-by-the-Sea
2015
– Carmel-by-the-Sea Garden Club
2014 – The Agricultural Leadership Council
2013 – Community Hospital of the Monterey Peninsula Auxiliary
2012 – La Plaza Rotario
2011 – Steinbeck Rotary Club
2010 – National Charity League
2009 – Omega Nu Santa Cruz
2008 – Rotary Club of Seaside
2007 – Castroville Rotary
2006 – Rotary Club of Scotts Valley
2005 – Hermana
2004 – Monterey Rotary Club
2003 – Japanese American Citizens League (JACL) of Monterey Peninsula
2002 – Salinas Rotary Club
2001 – Monterey Peninsula Volunteer Services
2000 – Carmel-by-the-Sea Rotary
1999 – Yellow Brick Road
1998 – Monterey Rotary Sunrise Club
1997 – Kiwanis Club of Monterey
1996 – Yellow Brick Road Thrift Shop
1995 – Soroptimist International Carmel Bay

Carmel-by-the-Sea Garden Club

Carmel-by-the-Sea Garden Club

The Agricultural Leadership Council

The Agricultural Leadership Council

2015 – Kayla Sharp 2014 – Diego Espinoza 2012 – William Wiltschko 2011 – Alexandra Shaphren 2010 – Imelda Munoz 2009 – Rachel Osias

Kayla Sharp

Kayla Sharp

Diego Espinoza

Diego Espinoza

2016 – Devin Eastman
2015
– Umar Momen
2014 – Austin Eaton
2013 – Sky Burttschell
2012 – Kendal Ronzano
2011 – Norma Poon
2010 – Perry Choi
2009 – Caroline Yoon
2008 – Amy Kroll
2007 – Terrin Eisemann
2006 – Jehan Brunton
2005 – Molly Leach
2004 – Ilang Guiroy
2003 – Elizabeth Eichorn
2002 – Amy Hamilton and Sarah Leach
2001 – Eric Mueller

Umar Momen

Umar Momen

Austin Eaton

Austin Eaton

Giving Heart Award Recipients

2013-Mark-Verbonich-Full2013 – Mark Verbonich

2011 - Sue Dewar2011 – Sue Dewar

2011 - Clay Larson2011 – Clay Larson

2009 - Dan Green 2009 – Dan Green